13 Temmuz 2024

7 Muḥarram 1446

İmsak vaktine kalan süre:

Diyarbakır Söz Gazetesinde 11.01.2018 Tarihin de Yayınlanan “Ak Parti İl Başkanı Belli oldu! mu?(II)” Başlıklı Haber Tekzip Metni

Diyarbakır Söz Gazetesi

Diyarbakır söz.com Yayın  Yönetmeni’ne

DİYARBAKIR

11.01.2018 tarihli “Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu! mu? (II)”  Yazınıza cevaptır.

Ak Parti adına Diyarbakır da siyaset yapmış veya halen yapmakta olan üç kişiyi “troyka“  olarak hedef almakta ayrı ayrı suçlayarak ve ağır ithamlarda bulunup hakaret etmektesiniz.

Ak Partinin bölgeye getirmek istediği proje ve hizmetlere dur dediğimizi, ilimizin üstüne “ kabus “ gibi çöküp “ tiran olmaya “ karar verdiğimi iddia etmişsiniz.

Bu iddialar bütünüyle yalan ve iftiradır. Bölgeye hizmeti ibadet, engellemeyi de günah ve ihanet sayan biri olarak bu suçlamayı reddediyorum ve halkımızın takdirine havale ediyorum.

Ak Parti kurulduğundan bu güne, ben ve yakınlarım olarak Devletin hiç bir ihalesine katılmadık, hiç bir belediyeden iş almadık, adımıza veya şirketlerimize hiç bir arsa tahsisi yaptırmadık, Emsal artışı yaptırarak imar tadilatı üzerinden rant sağlamadık.

Bu gün dahil il başkanlarını belirlemede hiçbir müdahalem olmadı. Son yedi yıldır Diyarbakır da hiçbir siyasi faaliyette bulunmadım.Ayrıca, ilin hiç bir kurum amirinin atamasına karışmadım ve onlar üzerinden iş takipçiliği yapmadım. Halen görevde olan bürokratlar ve milletvekilleri durumun gerçeğini en iyi bilenlerdir.Hakikat bu iken benim ilin bürokrasi ve Ak Parti yöneticilerini belirleyip onlar üzerinden rant elde ettiğim iddiası iftiradan başka bir şey değildir.

Cami İnşaatı ile ilgili iddalarınıza gelince;

Dırar Mescidinden sonra, 1400 yıllık İslam tarihinde bir cami inşaatına karşı çıkıp müteşebbislerine bu kadar ağır ithamlarda bulunmak talihsizliği size nasip olmuştur.

Merkez Cami inşaatı ile ilgili şahsıma yönelik suçlamalar akıl ve insafla bağdaşmadığı gibi, bu önemli eserin “ Mescid-i Dırar” a benzetilmesi başta Cumhur Başkanımız olmak üzere destek veren herkese hakaret ve inançlarımıza saldırı anlamına gelmektedir.

Yazıda , “tutuklu iş adamlarından alındığı iddia edilen paralarla yaptırılan cami…”

“Kaynağı konusunda şaibeler bulunan merkez cami inşaatı ..”

“ Ulu Camiye ilgiyi azaltmak maksadı ile kötü niyetle Küba mescidine karşı münafıkların Dırar Mescidi yaptırması “ olayına benzetilmesi, bu hayırlı ve iyi niyetli teşebbüse en ağır bühtan ve ilgililere hakaret ve iftira edilmektedir.

Cami inşaatı hakkındaki iddialarınızı tek tek cevaplamak yerine başından beri yapılmış ve yapılmakta olan işler hakkında bilgilendirme yapmak daha doğru olacaktır.

  • Diyarbakır Merkezinde böyle bir caminin/külliyenin yapılması fikri Sn. Cumhur Başkanımıza aittir.
  • Karayolları’ na ait kampüsün 28 dönümlük kısmının Diyanet İşleri Başkanlığına cami için tahsis edilmesine Cumhur Başkanı karar vermiş ve talimatlandırmıştır.
  • Caminin inşaatını yapmak üzere dernek kurulmasına Cumhur Başkanı şahsımı görevlendirmiştir.

Bundan sonra bazı iş adamlarımızın katılımı ile “Diyarbakır Merkez Camisi Yaptırma Derneği” kurulmuştur. Dönemin Büyükşehir Belediyesi imar izni ve inşaat ruhsatı vermeyi iki sene geciktirip çalışmaları engellediği için inşaata gecikmeli olarak 2017 yılının mayıs ayında başlanabilmiştir.

  • Caminin projesi, kapasitesi ve külliyede yer alması istenen fonksiyonlar da Sn. Cumhur Başkanımız tarafından belirlenmiş ve tavsiye edilmiştir.
  • Caminin temeli Cumhurbaşkanımız tarafından atılmıştır.

2017 Sonu itibariyle Derneğe yapılan bağışlar:

M.İhsan Arslan                18.844.000,00.-₺

Nihat Özdemir                  4.912.950,60.-₺

Kamil Ceylan                         437.905,00.-₺

Muhtelif bağışlar                 230.700,59.-₺

Hurda demir satışı                 71.146,00.-₺

2017 Yılı Bağış Toplamı 24.496.702,19.-₺

Cami İnşaatına yapılan harcamaların %80 nini cebinden harcayan biri olarak,

BU İFTİRA VE HAKARETLERİ HAK ETMEDİĞİME İNANIYORUM.

İftira edenleri Allah’a havale ediyorum.

Sonuç olarak:

Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Dırar Mescidi inşa etmek münafıklığı ile suçladıklarınızdan ÖZÜR DİLEMEYE ve bu açıklama metnini ayni sayfanızda yayınlamaya davet ediyorum.
15.01.2018


M.İHSAN ARSLAN

Diyarbakır Eski Mv.

Diyarbakır Merkez Camisi Yaptırma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı